Kultur
— Det er deilig å ikke ha telefon
Har du hørt om analog-bag, slettet sosiale medier eller skaffet deg en dumb-phone? Da er du del av den nye avdigitaliseringstrenden.
Den siste tiden har avdigitalisering blitt et populær fenomen på sosiale medier. Flere har begynt å slette sosiale medier og noen har gått så langt at de har skaffet seg såkalte "dumb-phones". Daniela Alexandria Larsen har selv kastet seg på avdigitaliseringstrenden. Hun har slettet Snapchat og Tiktok, ryddet opp i hvem hun følger på Instagram og fjernet nesten alle varslinger. Hun er motivert for å skape mindre støy i hverdagen.
— Jeg blir sliten i hodet av å være så tilgjengelig. Hver varsling føles som enda en ting jeg må tenke på, sier hun.
Hun har prøvd å ta i bruk digitale og analoge kameraer for å bytte ut telefonen. Særlig på fest syntes hun det er best å ha med mobilalternativene. Hun frustrer seg ofte over at mange sitter i sin egen boble, på sin egen telefon, mens de henger med andre.
— Med et digitalt kamera blir fristelsen for å scrolle og svare på andre meldinger mindre. Det blir mye lettere å være til stede der man er, utdyper hun.
Selv med alternativer, kan ikke telefonen byttes ut så lett. Som student er hun avhengig av å
kunne vise studentbevis og bruke de forskjellige matbutikkappene for tilbud og rabatter.
— Uten en app å scanne kan jeg ende opp med å få bot mens jeg tar kollektivt, eller tape penger i butikken.
Larsen er veldig glad i å være kreativ, og har derfor valgt å beholde Instagram for å kunne uttrykke seg der. Samtidig peker hun på at den “analoge” trenden har ført til de mindre digitale alternativene har blitt dyrere.
— Mamma har fortalt meg at fremkalling og kjøp av filmruller før bare var lommepenger.
Et kollektivt problem
Mehri Agai er medieforsker og psykolog ved UiB og har forsket mye på digital frakobling og unges bruk av sosiale medier. Hun peker på at mobilbruk er et kollektivt problem.
— Vi vil ikke overse hverandre, men det er mange gode grunner til at man vil ta opp mobilen. Det tyngste er nok hvor vanedannende smarttelefonene er. Vi er heller ikke så gode til å kjede oss eller håndtere stillhet sammen, sier Agai til ByMag i Når mobilen er viktigere enn samtalen - og studiene.
Økt salg av klassiske telefoner
PR- og kommunikasjonssjef i Power, Silje Ensrud, opplyser over epost at salget av slike klassiske telefoner økt betydelig siden 2022. Etterspørselen har vært enorm sammenlignet med tidligere. Telefonene selges i mye høyere tempo, og det har nok sammenheng med at flere og flere begynner å snakke om ikke-smarte telefoner.
— Det handler nok om at mange ønsker litt fri fra skjerm med en digital pause. Da er klassiske telefoner en smart ting!, skriver Ensrud.
— Det gir tilgang til det mest nødvendige, du får tak i de du trenger, og du slipper å scrolle deg bort og la algoritmene ta deg av gårde mens du glemmer tid og sted.
Frykter utenforskap
Uten Snapchat har Larsen opplevd å ikke få meg seg avtaler venner har laget eller avlyst. Det gjør henne avhengig av Facebook for å få med seg arrangement, eller at en venn tar ansvaret for å si ifra til henne i tide. Frykten for å ikke være oppdatert nok holder henne igjen fra å kvitte seg med smarttelefonen.
— Jeg engster meg for at man glemmer hverandre når man ikke har konstant kontakt. Hvis en venn ikke svarer meg på en stund, blir jeg bekymret for at noe har skjedd med dem eller mellom oss, forklarer hun.
Samtidig synes hun at samtalene hennes med venner ofte er mer innholdsrike når hun ikke følger med på alle sine historier og innlegg.
— Vi rekker faktisk å fortelle hverandre ting, istedenfor å ta utgangspunkt i det vi har lagt ut.
— Det er deilig å ikke ha telefon
På studentsenteret møter vi Marius Claudey. Det siste året har han byttet ut smarttelefonen sin med en rosa Nokia, og koblet seg av de fleste sosiale medier.
— Det startet med at jeg ville “lock in” før eksamen i fjor vår, også har jeg bare fortsatt siden, forklarer Claudey.
Han tar fortsatt i bruk Instagram og Facebook for å holde seg oppdatert, men dette skjer på datamaskin. Overgangen fra smarttelefon til knappetelefon kom ikke helt uten utfordringer. Å gi opp scrolling var det letteste, men han opplevde fort hvor mange heldigitale løsninger han sto ovenfor i hverdagen. Selv om Claudey primært bruker knappetelefonen, er han likevel nødt til å ha med smarttelefonen også.
— Jeg er avhengig av å kunne logge inn med BankID og kjøpe diverse billetter til transport, utdyper han.
Han forklarer at han ofte bytter tilbake til smarttelefonen om han reiser på ferie, da han har brent seg på å ikke ha tilgang til kartfunksjoner og søkemotorer hovedsakelig for transport.
— Det er helt elendig å finne frem om jeg er på ukjente steder. Sist jeg var i Oslo måtte jeg ringe en kompis for å få hjelp med å komme meg dit jeg skulle, sier han før han fortsetter,
— I retrospekt ser jeg at jeg bare kunne ha spurt folk på gata om hjelp isteden, ler han.
— Alt i dag overvåkes
Claudey tar en elektronikkingeniør bachelor, og har gjennom studiet blitt mer bevisst på problematikken digitalisering medfører.
— Alt i dag overvåkes, hver epost, hver melding og selv det som skrives i word,
For Claudey, handler hans avdigitalisering mer om sikkerhet og personvern, enn det å scrolle mindre. Han syntes det er skummelt hvor tilgjengelige vi er for hverandre og peker tilbake på vårt første møte.
— Dere visste ikke hvordan jeg så ut, men jeg kunne peke dere ut i mengden fordi jeg hadde sett profilbildene deres på Facebook.
— Vi hadde aldri tillatt noen å snoke i postkassen vår og lese alle brev vi får, men vi tillater oss dette når det skjer over nett, det syntes jeg er merkelig, undrer Claudey.