Innenriks

Festplassen har vært et av stedene Bergen kommune har hatt offentlig oppskytning av fyrverkeri.

Leverer opprop med nesten 75 000 underskrifter. Bergen går foran og ønsker forbud mot fyrverkeri nå

Tirsdag overleverte en rekke organisasjoner et opprop for «Nei til fyrverkeri». I Bergen er det et klart flertall som ønsker å forby privat bruk av fyrverkeri. Før forbudet kan bli innført må saken løftes av nasjonale og lokale myndigheter. 

Publisert

Skader ved bruk av fyrverkeri

Nyttårsfeiringen 2025/2026 ble det meldt om 63 uønskede hendelser med fyrverkeri. Dette gjelder branner, personskader, o.l.

Gjennomsnittlig har det vært 89 uønskede hendelser de siste fem årene.

Haukeland Universitetssykehus i Bergen meldte nyttårsaften 2025/2026 om ti øyeskader, hvorav to alvorlige.

Menn er overrepresentert blant de skadde. 64 prosent av de innmeldte skadene er menn de siste fem årene. 

Kilde: Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB)

Denne uken leverte Dyrebeskyttelsen Norge og 67 andre organisasjoner et opprop skrevet under av 74 900 om forbud mot privat oppskytning av fyrverkeri. Organisasjonene bak oppropet mener et forbud er på overtid og krever politisk handling nå. 

Åshild Roaldset

– Det er mange som ikke har dødd av å kjøre uten bilbelte, men vi har likevel påbud fordi vi vet at dødsraten er lavere med. At "det ikke rammer meg, så da driter jeg i det", pleier ikke være slik vi utvikler politikk. Vi må tenke på helheten i samfunnet, sier Åshild Roaldset, daglig leder i Dyrebeskyttelsen Norge, som svar til de som mener et forbud ikke er nødvendig. 

Døde av sjokk

Hvert år meldes det om flere skremte dyr, og i flere tilfeller også dødsfall, i sammenheng med nyttårsaften og bruken av fyrverkeri. Dette er noe Dyrebeskyttelsen og flere andre organisasjoner ser på med bekymring. 

Nell og Vera døde av sjokk på nyttårsaften.

– Det er hjerteskjærende for bønder å se hele flokken få panikk og kalver som blir trampet i hjel. Når vi vet at vi bestanden av småfugl går ned, og vi vet at det er lav bestand av rype, og vi vet at villreinen sliter, må vi ta bedre vare på naturen og slutte å fyre opp fyrverkeri på den tiden av året hvor dyrene er aller mest sårbare.

–Vi har jo fått noen filmer med dyr på flukt. Dyr kan løpe seg i hjel når de får panikk. Hvis de ikke finner et sted de føler seg trygge og fortsetter å løpe og løpe og da kan de til slutt dø.

Bystyrerepresentant for Bergen MDG Christine Henriksen Ødegaard mener at det er på tide med et forbud mot privat fyrverkeri. Hun fremmet i januar et forslag om å forby privat bruk av fyrverkeri i bystyret som ble stemt igjennom med 65 mot 2 stemmer.

Sårbare grupper 

Christine Henriksen Ødegaard

– Det handler om at vi ser at det er en bevegelse i folkeopinionen som handler om at man ikke syns dette er så greit å holde på med. Da syns jeg det er viktig at vi jobber for det politisk, sier Ødegaard.  

Ødegaard forteller videre at hun ønsker et forbud for å ta vare på de mest sårbare, både dyrene, men også flere av de nye innbyggerne som har kommet til Bergen den siste tiden. 

– Nå har jo vi tatt imot tusenvis av flyktninger fra Ukraina. Veldig mange av de er traumatiserte når det gjelder høye smell og den type ting. 

– Vi har en øyelege ved Haukeland sykehus som går ut hvert eneste år første nyttårsdag og forteller om alle som har mistet synet eller får ødelagt seg på et eller annet vis. Det er hele tiden noen ganske alvorlige skader på mennesker.

Ødegaard peker på at lysshow eller musikk kan brukes som et alternativ til fyrverkeri.

Blant folk på gata i Bergen er det flere som sier seg enig i at et forbud mot bruken av privat fyrverkeri er på tide. 

Anne Nilsen: – Flere har det litt for gøy med alkoholen. Da blir bruken av fyrverkeri ukritisk, og dette bekymrer meg, sier den tidligere sykepleierwnb. Hun har sett konsekvensene av hvilke skader det kan føre til.
Øyvind Solheim: – Da hadde "tjommien" blitt veldig fornøyd. Som hundeeier har han flere erfaringer med at hunden har blitt vettskremt på nyttårsaften. Han stiller seg positiv til et mulig forbud.
Cordelia Monsen: – Det er helt greit at det kommer et forbud mot privat bruk. I Molde, hvor jeg bor nå, har de kun hatt et offentlig arrangement og dette har funket veldig fint, sier hun.

– Folk må kunne velge selv

Det er likevel ikke alle som mener det er nødvendig med et forbud. 

Didrik Lexau fra Industri- og Næringspartiet i Bergen var en av to som stemte mot forslaget til Ødegaard. Han mener å forby privat bruk av fyrverkeri er for omfattende, og går inn på folks rett til å bestemme over seg selv. 

–  Ja, jeg syns at folk må kunne få velge selv. Her handler det rett og slett litt om det med forbud, at vi generelt ikke er så glad i det, sier Lexau.

Samtidig er han klar over skadene fyrverkeriet kan ha på både dyr og mennesker, og ser at det kan være enkelte problemer som kan oppstå ved bruken. 

– Det jo et stort problem at de får stresskader og kan rømme, det tar vi på alvor. Det går an å gjøre tiltak for å gjøre dyrene tryggere.

På Bergen Rådhus stemte bystyret gjennom et forslag for forbud mot fyrverkeri.

Veien videre

Selv om Bergen nå har satt saken på dagsorden, må den fremdeles løftes til nasjonalt nivå for å bli vedtatt. 

– Nå er det mange kommuner som ønsker et forbud, men de har ikke anledning til å innføre det av hensyn til vern av natur og dyr. I dag kan kommunene kun begrunne et forbud med brannfare i trehusbebyggelse, understreker Roaldset.

Dette innebærer at det er nasjonale myndigheter som må gi kommunene det nødvendige hjemmelsgrunnlaget for å kunne innføre forbud basert på hensynet til mennesker og dyr.

– Jeg ser for meg at det i første omgang må være Stortinget som tar en beslutning, særlig når det gjelder det lokale selvstyret. Det vil kunne gi kommunene hjemmel til å forby dette hver for seg, sier Ødegaard. 

Etter at de 75 000 underskriftene er overlevert, vil det i så fall være opp til regjeringen og Stortinget i Oslo å avgjøre om det innføres et nasjonalt forbud. Blant dem som leverer underskriftene, er det uansett håp om at Stortinget nå vil begynne å ta diskusjonen på alvor.

Roaldset understreker samtidig at det fremdeles er viktig at Bergen nå har satt saken på agendaen.

– Det er svært gledelig at Norges nest største by nå løfter dette frem og sier «dette skal vi ikke ha», avslutter hun.

Powered by Labrador CMS