Kultur

UFF-butikken i Bergen er klar for å sende ut vinterklærne

Vinterklærnes siste reise

Nå flytter våren inn i butikkene, men hva skjer med klærne som flytter ut? Grunnet et nytt forbud mot destruering av klær er butikkene nødt til å tenke nytt.

Publisert

BikBok er blant de store "fast fashion"-aktørene som fornyer klesutvalget etter hvert som årstidene endres. 

Butikksjef på BikBok, Torgallmenningen

Denne kjeden er en av nordens ledende motedestinasjoner, hvor vårtrendene nå er i full blomst.

På BikBok kommer det nye varer hyppig og i store mengder. Nå pakkes vinterklærne ned for å gjøre plass til den nye vårmoten.

BikBok forbereder for å få inn den nye vårkampanjen

Butikksjef for BikBok Torgallmenningen Susanne Larsen, forklarer hva som skjer med klærne som skal ut.

– Det starter først en nedprisningsprosess på for eksempel tunge jakker og strikk, helt til et «final sale». Etter det siste salget blir noen av varene pakket ned og satt på lager, og satt frem igjen til neste sesong. 

Det som ikke blir satt frem igjen til neste sesong blir sendt videre til Fretex, foreller butikksjefen. 

Forbudt med destruksjon av klær

Rundt årstidskiftene er det en tydelig endring i hva som skal være i butikkhyllene, og det som nå er usolgt av vintermoten må gi plass til vårens klesplagg.

Fast fashion-aktørene er kjent for å produsere store mengder klær, som ikke alltid selges ut. Dette er aktørene som snart må tenke nytt i rutinene.

Seksjonsleder i Miljødirektoratet, Else Ragnhild Hovind Hendel, skriver i en e-post til Bymag at mengden usolgte tekstiler som destrueres er i ferd med å bli et utbredt miljøproblem i EU. Hun viser til Det europeiske miljøbyrået, som har estimert at mellom 264 000 og 594 000 tonn tekstiler kastes eller brennes hvert år i Europa før de har blitt brukt.

Som følge av dette forteller Hendel at et nytt forbud vil komme i EUs økodesignforordning i 2026.

– Det blir forbudt med destruksjon av klær, tilbehør til klær og fottøy. Forbudet gjelder i EU for store aktører fra 19. juli 2026, og for mellomstore aktører fra 19. juli 2030. I Norge vil det først gjelde når forbudet er inkludert i EØS-avtalen, skriver Hendel på e-post.

Fast fashion-konkurrentene

Konkurrentene til de store "fast fashion"-aktørene er innsamlingsbutikkene, som ikke tilbyr det aller nyeste innenfor motebildet.

Prosjektleder ved UFF

I stedet for hyppig endring av varer, er det på UFF "season change" som gjelder. Det vil komme nok klær til å fylle butikken, med varer som vil appellere til vårens vær. Dermed skal vinterens tunge plagg ut. 

Bergen sin UFF butikk stenger ned på torsdag for å forberede til season change

Prosjektleder i UFF, Bendik Stenseth, sier at sesongens nye varer er rett rundt hjørnet.

– Det vil bli en brå overgang, hvor vi på fredag stenger butikken helt, og bytter ut vinterens sesongklær til vårens.

Stenseth presiserer at UFF alltid ønsker at klærne skal bevares eller bli brukt. Vinterklærne som forblir usolgt pakkes ned, og sendes hovedsakelig til outlet-butikken i Oslo. 

– En veldig liten fraksjon vil eventuelt bli sendt direkte til andre selskap i andre land som driver gjenbrukssalg, forklarer Stenseth.

Innsamlerne overbelastes

Tunge vinterklær vil byttes ut med t-skjorter og shorts

Krav om separat innsamling av tekstil

Fra 1. januar 2025 blir det nye krav til kildesortering, separat innsamling og materialgjenvinning av tekstilavfall. I dag er det krav om at mat og plastavfall samles inn separat. Nå skal også tekstiler, glass, metall, papp og papir kildesorteres og samles inn. Målet er at mer av avfallet kan brukes på nytt eller at materialene kan gjenvinnes.

 Hentet fra regjeringen

Spørsmålet er om rutinene som er etablert i dag, kommer til å endres i henhold til det nye forbudet som trer i kraft 19. juli i år. I 2025 kom kravet om separat innsamling av tekstil, som har medført at all tekstil går til innsamlerne. Dermed blir mengden de mottar mye større enn tidligere.

UFFs prosjektleder sier at på grunn av krav om separat innsamling av tekstil, sitter de nå med opptil tredobbel mengde tekstilavfall, sammenlignet med før 2025. Dette fører til en stor kostnad de må dekke.

– Vi sitter nå med mer tekstilavfall som vi egentlig ikke ønsker å håndtere, og ser på som et mer kommunalt ansvar enn vårt. Vi er ikke avfallsaktører.

Selv om belastningen har vært stor siden 2025, har UFF en positiv innstilling til det nye tiltaket om forbud mot destruering av usolgte klær.

– Vi synes en slik lov er meget positiv, og forhåpentligvis vil den bidra til en reduksjon i svinn og at flere nye tekstiler som ikke blir solgt går til gjenbruk i stedet for forbrenning. Vi vil i utgangspunktet alltid være interessert i å ta imot fler tekstiler.

Naturvernforbundet har håp

Janne Melbye Gillgren, fagrådgiver i naturvernforbundet

Klesbransjen må tenke nytt i rutinene, for at gjenbruksinnsamlerne fremdeles kan ha kapasitet. Naturvernforbundet har klare håp om hva det nye tiltaket i år vil føre til.

– Vi håper at det blir dyrere for produsentene å produsere for store mengder klær, og at de klarer å tilpasse kolleksjonene enda bedre.

Dette forteller Janne Melbye Gillgren, fagrådgiver i Naturvernforbundet. Videre sier hun at et alternativ kan være å ha færre kolleksjoner i året slik at bedriftene kan treffe sikrere med produktene sine.

Forbudet vil først gjelde i EU, og deretter i Norge når den er blitt integrert i EØS-avtalen. 

 

Powered by Labrador CMS